Váš kůň Vás miluje. Ne pro Váš vzhled, ale pro Vaši lásku.

Červenec 2008

STAR STABLE ZIMNÍ JEZDCI

28. července 2008 v 20:38 Star Stable 2

Star Stable - Zimní jezdci

Zima. Líně padající sněhové vločky halí krajinu do bělostného závoje, skrývají nahotu stromů, které přišly o své listoví, a propůjčují světu zdání čistoty a klidu. Všechno ztichlo.
Ptáci už dávno odletěli do teplých krajin a většina zvířat - ať už velkých nebo droboučkých - se pečlivě skryla před chladem a uložila se k zimnímu spánku. Lidi od koní však zima neodradila od jejich radostí a povinností. Stále je potřeba čistit boxy, koně pořád potřebují krmení a vodu a na stezkách, v jízdárnách a halách člověk narazí na šťastné tváře přátel, kteří si ze všeho nejvíc užívají pohled na krajinu z koňského sedla. Vyvrcholením jejich snažení jsou závody v Dietrichu, nejvýznamnější skoková soutěž na světě. Jen pár nejlepších jezdeckých škol z celého světa může do Dietrichu poslat své reprezentanty, aby se mezi sebou utkali v dramatickém finále. Mezi všemi jízdárnami v okolí Jorviku získala právo vyslat svého jezdce ta, která leží na Borovicovém vrchu.
Teď už jen potřebují najít svého šampiona. Mohla bys to být právě ty?

StarStable 2

18. července 2008 v 8:39 | Brutálka |  Star Stable 2

Updated 7/7/08
Are you totally psyched for the Star Stable 2 computer game? Here's your first sneak peak at the next installment of our fabulous computer game!

In Star Stable 2, you get to ride around in the snow, on ice islands, over hills and mountains, through water and much, much more!
Plus, this new game includes new horse breeds you can ride, obstacle courses, trail rides and fun quests. Characters like Linda, Jacques, Eric Lowe, and Henrietta Rein will have you working overtime on horsey adventures of your very own!
Be sure you're ready for a new adventure at Star Stable and don't forget to make sure your PC has all the minimum requirements needed to play this game. You will need:
Minimum System Requirements
Operating System:
Windows® 2000/XP (Sorry, not Mac compatible)
Processor: 863 MHz Intel Pentium 3 or AMD Athlon processor or equivalent
Memory: 256 MB RAM (Windows 2000) / 512 MB RAM (Windows XP)
Hard Disk Space: 1.0 GB Free
CD-ROM Drive: 4X Speed
Video: DirectX 9.0c-compatible 64 MB video card with hardware transform and lighting support (GeForce 2/Radeon 7500 or better)
Sound: DirectX 9.0c-compatible sound card
DirectX®: DirectX® version 9.0c (included) or higher
Recommended System Requirements
Operating System: Windows® XP
Processor: 1.8 GHz Intel Pentium 4 or AMD Athlon processor or equivalent
Memory: 512 MB RAM
Hard Disk Space:1.0 GB Free
CD-ROM Drive: 16X Speed
Video: DirectX® 9.0c-compatible 128 MB video card with pixel and vertex shader support
Sound: DirectX® 9.0c-compatible sound card DirectX®: DirectX® version 9.0c (included) or higher
It is very important that you ensure that you are using the latest drivers and versions of all of your software. While doing this you might encounter some specific conflicts with the minimum specifications.
*May support Windows 98, Windows 2000 and Windows Vista
**For computers with integrated chipsets the double amount of graphics card memory is required.